ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9816289
*
nr 981 6289
Spegel
20-tal, höjd: 62 cm
Utrop:
400 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 september 2015
kl 18:20:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/9 17:03:50
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 981 6289
Spegel
20-tal, höjd: 62 cm
| Utrop: | 400 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 september 2015 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 19/9 17:03:50 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



